PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10836}

Ziarnka piasku

The Sand Pebbles
7,4 946
ocen
7,4 10 1 946
Ziarnka piasku
powrót do forum filmu Ziarnka piasku

po prostu klasyka

ocenił(a) film na 10

Bezapelacyjnie jedno z najwybitniejszych dziel amerykanskiego kina. Gdyby adaptowano go do postaci powiesci a autorem bylby Polak to na bank ksiazka znalazlaby sie w kanonie polskich lektur ;). W kazdym razie dla mnie znajduje sie w pierwszej 5 debesciakow filmu swiatowego. BTW dziwie sie ze tak malo osob wypowiada sie na jego temat (malo tzn. nikt).

ocenił(a) film na 5
Lukens

wymien te 4 pozostale debesciaki

schiz

:)

ocenił(a) film na 5
Lukens

Mnie ten film wogole się nie podoba 3h to lekka przesada biorac pod uwagę to, ze w filmie de facto nic takiego sie nie dzieje co może zajać widza na 3 h... widoki Jangcy podobaja mi się, Steve zawsze mi sie podoba, ujecia w maszynowni swietne, film ma klimat, temat też ciekawy a mimo to calosc mi się nie podobała i z trudem wytrzymałam do końca...Wg mnie film średni...

melpomene_fw

Papillon McQueena jednak lepszy, więc nie wiem dlaczego akurat a ten film był nominowany do Oscara. Sam film - ciekawa powtórka (przepraszam lekcja ) historii...bo przynajmniej na moich lekcjach tych zdarzeń nie "przerabialiśmy". Dobry..ani mniej ani więcej. Na pewno nie wart zapomnienia.

ocenił(a) film na 5
b_oczkowski

juz zapomnialem co tam bylo. ..........pustynia?

ocenił(a) film na 5
b_oczkowski

Studiujesz coś zwiazanego z filmem? Bo jesli tak to wiesz więcej ode mnie chociazby na temat spraw technicznych w filmie montażu, zdjeć itp. ja jestem amatorem i tylko jako amator oceniam filmy...

melpomene_fw

melpomene nie odnosiłem się do Twojego posta, po prostu tak rzadko cokolwiek tu komentuje i użyłem opcji "odpowiedz" do ostatniego czyli Twojego posta. Nie studiuje nic związanego z filmem, właściwie studia mam juz kilka dobrych lat za sobą. Jednak przed oglądnięciem czegokolwiek, szczególnie sprzed kilku dekad, zawsze próbuję jednak dowiedzieć się czegoś więcej o danym obrazie i tle historycznym. Zakładam, że mój odbiór tych obrazów może być zniekształcony oczekiwaniami. W przypadku tego filmu uważam, że niezbędne jest pewne podłoże historyczne, choćby ukuta w tych czasach tzw "dyplomacja kanonierek", Chiny w latach 20. XX w., sytuacja międzynarodowa tych lat w tym regionie, tzw budzenie się Państwa Środka, rewolucja Czang Kai-szeka itp. Film obejrzałem tylko dla Stevea McQueena , nie zawiodłem się, uważam że największą zaletą filmu jest relatywnie wierne oddanie klimatu tych czasów. W tej chwili nie przypominam sobie innych filmów traktujących o Chinach w latach 20. XX w. (znacznie późniejsze "Imperium Słońca"). Sam Steve jak w większości swoich filmów na swój sposób walczy z systemem (tutaj akurat zasadami panującymi na statku), postępuje w sposób przez siebie uznawany na godny, ma swoje zasady..ale jak się okazuje czeka go za to odrzucenie przez załogę, kolejne przeniesienie i w końcu śmierć co też ma swoją wymowę. Przystosuj się odrzucając swoją godność albo walcz i giń. Z filmu zapamiętam przed wszystkim zdanie "Monkey see, monkey do", jakże prawdziwe mimo wszystko w odniesieniu do Chińczyków, bezmyślne kopiowanie bez zrozumienia istoty rzeczy. Wątek miłosny był sztuczny,słaby i chyba niepotrzebny, właściwie oba nie były przekonywujące. Co do tytułu, zdaje się jest przetłumaczony trochę myląco, "sand pebble" to raczej " kamyki plażowe" a nie "ziarnka piasku" więc tłumacz przyjął dla tytułu tylko jedną z możliwych interpretacji nie tłumacząc przy tym go dosłownie. Dla mnie 7/10 w tym zawiera się punkt za jak zawsze oryginalną kreację McQueena i rzadko spotykana tematykę.

ocenił(a) film na 5
b_oczkowski

Widzę, że bardzo Cię ten film "wciągnął" ja oczywiście zdaje sobie sprawę z tematyki filmu i problemow w nim poruszanych :)Natomiast nie znałam szczegółowo tła historycznego, chodzi mi o Chiny w latach 20. Nie powiem, że nic ale mało...
Ps. Ja również obejrzałam film ze względu na Stevea, nie zmienię jednak zdania na temat długości filmu. Uważasz, że 3h to w sam raz? wg mnie za długi ( takie maratony to lekka przesada kupuję to jedynie w "Przeminęło z wiatrem", w "Ben Hurze" czy "Potopie" raczej nie:))

melpomene_fw

wg imdb, nieocenzurowana wersja tego filmu trwała 4 godziny.

ocenił(a) film na 5
druid_3

O matko!
kKiedy tu wyjść na siku, skoro przerw w kinie nie ma????????

ocenił(a) film na 5
melpomene_fw

mozna 6 razy dluga kupe robic a i tak nie ma czego zalowac-nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuda i dluzyzny

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones