PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10572}

Sędzia z Teksasu

The Life and Times of Judge Roy Bean
7,4 1 196
ocen
7,4 10 1 1196
Sędzia z Teksasu
powrót do forum filmu Sędzia z Teksasu

Film nudny, niesmaczny i emanujący zbędnymi wątkami. Sam w sobie, sprawdziłby się może jako klasyczny western, ale twórca postanowił zrobić z niego "coś więcej". Kiedy pierwsza połowa wydawała się ciekawa, chociaż już wtedy byłem przekonany o dodatków, inaczej - spartoliła całokształt.

Ciekawe wejście, tajemniczy mężczyzna przybywa do miasteczka, zostaje obrabowany i poniżony. Wraca, mści się i ogłasza się prawem w mieście. Tutaj kończy się ciekawa fabuła. Następnie przybywa garstka groźnych rewolwerowców, scenarzysta kpi sobie z odbiorcy... Zostają jego wspólnikami. Później jest jeszcze gorzej, fetysz głównego bohatera związany ze zdjęciem pięknej kobiety. Brakowało tu tylko elementu onanizacji przy owej fotografii. Następnie absurd osiąga formę szczytową. Bohaterowie zaprzyjaźniają się z niedźwiedziem, który to później popija piwo z butelki przy stole... Czyż to ów miś jest wyznacznikiem humoru w tym filmie? Nie wiem, ile musiałbym mieć lat, bądź wypić piw, by takie gagi przypadły mi do gustu. Pod koniec twórcy zaserwowali nam pasjonujący pojedynek ze stróżami prawa. Nic specjalnego. Nie żem złośliwy, ale choćby nie wiadomo jak porywające batalistyczne sceny wdarły się w tę produkcję, nie ratuje jej nic. Brak tu głębi, wątek z córką był imo zbędny. Wydłużenie osi czasu nie dodało produkcji uroku. Fakt, rozdrabniam się, piszę o szczegółach, ale przy tym filmie nie ma tak naprawdę o czym pisać. To schematyczna historyjka z dzikiego zachodu. Nic więcej.

Film dla ludzi, którzy tanim kosztem pragną zaspokoić swoje potrzeby ujrzenia niezwykle klimatycznych stepów dzikiego zachodu. Ja mówię stanowczo nie! Wolę dzień w dzień kołować włoskie westerny aniżeli powrócić do "Sędzi z Teksasu".

ocenił(a) film na 7
Il_cattivo

Muszę się zgodzić z twoim zdaniem. Kilka scen dość drażniło, a niedzwiedz to była dla mnie kompletna pomyłka. Jednak poza tym film jest całkiem niezły, dobra rola Newmana i nie najgorzej się to ogląda, mimo, że w pewnym momencie zastanawiałem się "kogo oni chcą nabrać?" Film dostaje ode mnie średnią 7, głównie za osobę Newmana.

Il_cattivo

Świadom jesteś istnienia, czegoś takiego jak groteska?

ocenił(a) film na 5
wertuqq

Sama "przynależność" do groteski nie jest miarą czegokolwiek, bo tak groteska jak komedia czy tragedia mogą być udane lub nie, albo po prostu przeciętne jak ten oto film.

Krzypur

Może troszkę jaśniejszą odpowiedź poproszę. Bo nie wiem czy twój komentarz ma mi udowodnić, że nie mam pojęcia i gustu filmowego a założyciel tematu wręcz przeciwnie?

ocenił(a) film na 5
wertuqq

Proszę bardzo. Nie chodzi mi o przyznawanie racji, ale o ich... rozdanie. Założyciel tematu być może nie wyczuł groteskowego punktu widzenia, ale - moim zdaniem - ma rację w ogólnej ocenie filmu. Ty dałeś mu prztyczka, niby słusznie, jednak... po co? Jaśniej nie będę pisał, bo nie.

Il_cattivo

Po raz kolejny okazuje się, że po prostu nie jest ładne co jest ładne, ale co się komu podoba. Dla mnie ten film to przezabawne, fenomenalnie zagrane przez Newmana arcydzieło. Urocze i zabawne. Pastisz westernu, z całą tą dziś modną postmodernistyczną warstwą odniesień i nawiązań. Tym filmem odkryłem Newmana, i było to odkrycie na całe życie. Pamiętam kiedyś, przed emisją tego filmu dość długą dyskusję krytyków filmowych. Jeden z krytyków stwierdził coś w rodzaju, że Paul Newman nie był prawdziwym aktorem, prawdziwą gwiazdą gdyż był zbyt perfekcyjny, a to już nie było aktorstwo. Krytycy się posprzeczali, po czym wyświetlono Sędziego. Obejrzałem drugi raz, będąc ponownie pod wrażeniem, jak wiele lat wcześniej. Zwróciłbym również uwagę na rolę Newmana w Niemym kinie Brooksa. Newman miał taką lekkość i dystans do swoich ról - grał jakby na luzie. Aż wierzyć się nie chce, że stała za tym Metoda.
Sędzia z Teksasu - kto co lubi, ja uwielbiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones